McDonald’s Nederland: “Wij onderschrijven het doel van de SUP-wetgeving, maar de huidige regels sluiten onvoldoende aan op de dagelijkse praktijk in fastservicerestaurants

04.09.2026

Utrecht, 4 september 2026 - McDonald's Nederland reageert op het besluit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), dat volgt op een klacht van de Fair Resource Foundation over het verpakkingsbeleid van de fastserviceketen. McDonald's onderschrijft de doelstellingen van de Single Use Plastics-regelgeving, maar stelt dat de huidige regels in de praktijk niet in alle situaties leiden tot minder plastic of een lagere milieu-impact.

De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft naar aanleiding van een klacht van de Fair Resource Foundation geoordeeld dat McDonald’s bij consumptie ter plaatse niet in lijn handelt met de regelgeving door naast de herbruikbare bekers ook eenmalige bekers aan te bieden.

De overheid en McDonald’s delen hetzelfde doel: verpakkingsbeleid dat in de praktijk leidt tot minder plastic en aantoonbare milieuwinst. Wij onderschrijven de doelstelling van de Single Use Plastics-regelgeving dan ook volledig. Tegelijkertijd zien wij dat de huidige regels in hybride Consumptie ter plaatse- en take-away-situaties onvoldoende aansluiten op de dagelijkse praktijk in fastservicerestaurants. Daardoor zijn wij bezorgd dat de regels niet tot minder plastic of een lagere milieu-impact leiden. Bij lage retourpercentages kan het gebruik van herbruikbare bekers juist zorgen voor meer plasticvolume en hogere broeikasgasemissies.

Naar aanleiding van het besluit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), dat volgt op een klacht van de Fair Resource Foundation, willen wij benadrukken dat wij ons niet herkennen in deze klacht. Wij zijn van mening dat wij de SUPD-wetgeving uitvoeren in lijn met de onderliggende uitgangspunten: minder plastic en minder milieu-impact.

Wij zijn het eens met het doel van de wet, maar zien dat de huidige regels in de praktijk niet in alle situaties uitwerken zoals bedoeld. In onze restaurants lopen consumptie ter plaatse en take-away dagelijks door elkaar. Nadat gasten binnen hebben gegeten, besluiten zij regelmatig om hun drankje alsnog mee te nemen voor onderweg. Dat is herkenbaar en begrijpelijk consumentengedrag. Deze uitdaging beperkt zich niet tot McDonald’s: de gehele fastservicesector heeft hiermee te maken. Vanuit die praktijk hebben wij gasten die hun drankje alsnog wilden meenemen de mogelijkheid geboden om gebruik te maken van een eenmalige beker.

Onze praktijkervaring laat zien dat te lage retourpercentages de totale milieu-impact kunnen verhogen. Als een beker enkele keren wordt gebruikt is voortdurend nieuwe productie nodig. Omdat herbruikbare bekers significant meer plastic bevatten dan een eenmalig alternatief met een dun laagje plastic, zijn wij bezorgd dat het plasticgebruik en de broeikasgasemissies toenemen in plaats van afnemen.

Daarom pleiten wij voor regelgeving die beter aansluit bij het daadwerkelijke gedrag van gasten in fastservicerestaurants. Praktijkdata over consumentengedrag, retourpercentages en de milieu- en economische impact van herbruikbare verpakkingen in de horeca zouden daarbij leidend moeten zijn.Wij hebben onze data en ervaringen sinds de invoering van de regels transparant gedeeld met de ILT en het ministerie.

Op dit moment beoordelen verschillende teams het huidige proces en bereiden zij de noodzakelijke aanpassingen voor. Deze worden per 5 januari doorgevoerd: bij Consumptie ter plaatse serveren wij uitsluitend nog dranken in herbruikbare bekers. Tegelijkertijd blijven wij van mening dat deze werkwijze in de praktijk kan leiden tot een hoger plasticvolume en daarmee niet vanzelfsprekend bijdraagt aan de milieudoelstelling van de wet.

Wij blijven openstaan voor een constructieve dialoog met het ministerie en de ILT over verpakkingsbeleid dat aantoonbaar bijdraagt aan milieuwinst én werkbaar is in de praktijk.

Onze inzet blijft gericht op bewezen oplossingen die bijdragen aan een lagere milieu-impact, zoals hernieuwbare en gerecyclede materialen en verbeterde recycling.

Je verlaat McDonalds.nl

Selecteer een delivery partner om door te gaan
Kies één van onze bezorgpartners
Met McDelivery worden je favoriete McDonald's producten lekker bij jou thuis bezorgd.